Filmler

Susuz Dunya PosterDünyanın Susuzluğu / La Soif Du Monde
90 dk. / Fransa / 2012
Yönetmen: Yann Arthus-Bertrand
Dil: Fransızca, Türkçe altyazı

Su, en değerli müştereklerimizin başında geliyor. “Dünyanın Susuzluğu”, Güney Sudan ve Kuzey Kongo gibi, aralarında ulaşılması zor bölgeler de olan yaklaşık 20 ülkede çekildi. Film, etkileyici hava görüntüleriyle suyun gizemli ve büyüleyici dünyasını tanıtıyor. Filmi izlerken, suyun gezegenimizde oluşturduğu en güzel manzaraları -gölleri, nehirleri, sulak alanları- keşfediyoruz. Kuzey Kenyalı bir çoban gözümüzün içine bakıyor ve su için birini öldürdüğünü ve bunu bir daha yapabileceğini söylüyor. Köylerine su ulaştığında kadınlar dans ediyor. Sıra dışı bir Birleşmiş Milletler Büyükelçisi, suya erişimi kolaylaştırma yolunda, hükümete karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Film boyunca karşılaştığımız ilginç karakterler hayâl güçleri ve su konusundaki coşkularıyla bizi aydınlatıyor. Temiz içme suyuna erişim, yarınlarımızın en büyük zorluklarından biri.

DamNation PosterBaraj Devri / DamNation
87 dk. / ABD / 2014
Yönetmen: Travis Rummel, Ben Knight
Dil: İngilizce / Türkçe altyazı.

Barajları kalkınmanın ve insanın doğaya hükmünün sembolü olarak gören egemen zihniyetin on yıllar içinde nasıl değişti? Bu hâkim anlayışın ortaya çıktığı topraklara, yani Amerika’ya gidiyoruz. Barajlarla ilgili ideolojik ve toplumsal bu tavrın nelere mal olduğunu yerlerinden edilen kırsal kesim ve yok olan nehir ekosistemlere baktığımızda daha iyi anlıyoruz. Artık Amerika’da enkaza dönüşmüş barajlar kaldırılıyor. Nehirler yeniden akıp hayat vermeye başlıyor. Görkemli sinematografisi, nehirlerin özgürce akabilmesi için mücadele verenlerin deneyimleriyle Baraj Devri, doğa için mücadelenin toplumu var etmek için olan mücadeleden farklı olmadığını anlatıyor. Baraj devri artık kapanıyor.

Akintiya Karsi PosterAkıntıya Karşı
63:44 dk. / Türkiye / 2012
Yönetmen: Akıntıya Karşı Belgesel Ekibi
Dil: Türkçe

Akıntıya Karşı, yaşam kaynağı derelerin Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı bahane edilerek sayısı binleri bulan Hidroelektrik Santraller (HES) projeleri kanalıyla şirketlere nasıl peşkeş çekildiğini anlatan bir belgesel. Karadeniz’in eşsiz doğası ve onun insanlarının derelerini savunmak için verdikleri mücadele aslında bir ölüm kalım savaşı. Bu sadece Borçka’da, Senoz’da veya Fırtına Vadisi’nde yaşayanların değil, kentlilerin de var oluş mücadelesi. Zira dereler akmazsa, yaşam da akmıyor. Dereler yoksa toplum da yok. Mücadelenin kalbine yolculuk başlıyor.

Siselenmis-Hayat-Poster-orijinalŞişelenmiş Hayat / Bottled Life
90 dk. / İsviçre/ 2012
Yönetmen: Urs Schnell
Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı
Çeviri: Berke Malgaz

Sıradan suyun milyar dolarlık bir ticarete nasıl dönüştürüleceğini biliyor musunuz? İsviçre’de bunu adeta sanata dönüştüren bir şirket var: Nestlé. Artık İsviçre’den çıkıp tüm dünyaya yayılmış olan ve dünya su pazarının önemli bir bölümünü kontrol eden bu şirketi İsviçreli gazeteci Res Gehringer araştırdı. Gehringer, ABD, Nijerya ve Pakistan’da Nestlé’nin görünmeyen hikayesini araştırmak ve suları gasp edilen insanların sesi olmak için bir keşif gezisine çıktı. Onun şişelenmiş su dünyasına yaptığı bu yolculuk gezegenimizdeki en güçlü gıda ve içecek şirketinin yaşamı yok sayan plan ve stratejilerini ortaya çıkarıyor.

Habap-Cesmeleri-Poster-2Habap Çeşmeleri
72 dk. / Türkiye/ 2012
Yönetmen: Dilek Aydın
Dil: Türkçe, İngilizce / Türkçe altyazılı

Elazığ’ın Habap’a köyüne gidiyoruz. Tehcir’den sonra adı Ekinözü olarak değiştirilerek bu Ermeni köyüne, civar yörelerden Kürt köylüler yerleştirilmiş. Ve eski zamanlardan geriye iki tarihi çeşme kalmış. Hrant Dink Vakfı’nın girişimiyle, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden gönüllü gençlerin ve köy halkının emekleriyle çeşmeler restore edilmeye başlanmış. Fethiye Çetin, gönüllü gençler ve köylüler çeşmelerin yenilenmesi sürecinin, nasıl bir toplumsal restorasyonun da ilk adımlarına dönüştüğünü anlatıyor. Bir yüzyıl öncesine kadar kullanılmayan ve bu nedenle harabeye dönen çeşmelerden su akmaya başlayınca, insanlar da konuşmaya başlıyor.

watershedHavza: Yeni Batı İçin Yeni Bir Su Etiği Arayışı / Watershed: Exploring A New Water Ethic For The New West
56 dk/ ABD/ 2012
Yönetmen: Mark Decena
Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı
Çeviri: Nevin Savran

Rocky Dağları Ulusal Parkı’nda kamış balıkçılığı rehberi olan Jeff Ehlert, Colorado Nehri havzası boyunca çok kullanılan bir deyişe atıfta bulunarak, “Viski, içmek içindir. Su, savaşmak içindir,” diyor. Dünyada üstüne en fazla baraj kurulmuş, kazılmış ve yatağı değiştirilmiş nehir olan Colorado Nehri; Amerika Birleşik Devletleri’nin batısı ve Meksika çevresinde yaşayan otuz milyon insanın geçim kaynağı olmaya çalışırken “Colorado Nehri Anlaşması” olarak bilinen sulh anlaşması artık yetersiz kalmakta. Ancak Colorado Nehri Anlaşması olarak bilinen sulh anlaşması artık yapabileceklerinin sınırına gelmiş durumda.
Zaten çorak olan topraklarda yükselen sıcaklıklar ve azalan yağmura rağmen, artan bir nüfusun ihtiyaçlarını nasıl karşılayabiliriz? Şehirlerin, tarımın, uğraşım (rekreasyon) alanlarının, yaban hayatının ve yerel toplumların suya olan taleplerini nasıl dengeleriz? Havza filminde; Ehlert, Colorado Nehri havzasında yaşayan ve çalışan altı kişiyle söyleşiyor. Bu insanların paylaştığı hikâyeler, yeni ve kaçınılmaz bir su etiğini anlatıyor ve herkese yetecek birlikte var oluşun yolunu gösteriyor.
Bu film, hayata tutkuyla sarılmış gönülden bir çevreci olan Bradford Delano Smith (1958 – 2008) anısına çekilmiştir.

 
 

Kısalar

 

abuela-grilloBöcek Nine / Abuelo Grillo
13 dk. / Danimarka / 2010
Yönetmen: Denis Chapon

 

Story_of_Bottled_Water_imageŞişe Suyunun Hikayesi / The Story of Bottled Life
8:05 dk. / ABD / 2010
Yönetmen: The Story of Stuff Project

 

textileKirliliğin Gölgesinde Tekstil Kasabaları / Textile Towns in the Shadow of Pollution
13:58 dk. / Canada / 2013
Yönetmen: GreenPeace

 

riversNehirler ve Mücadeleler / Rivers and Struggles
13 dk./Türkiye/ 2011
Yönetmen: Mine Islar

 

publicSu ve Enerji: Kamusal Hizmetler Hala Kamusal mı? / Water and Power: Are Public Services Still Public?
3 dk./Kanada/ 2015
Municipal Services Project
 
kısalarKısa Filmler: 40’lar, 50’ler, 60’lar
40’lar, 50’ler, 60’lardan su haberleri